Kako deluje NEK
Kako deluje jedrska elektrarna?
NEK deluje podobno kot klasična termoelektrarna, vendar izvor toplote niso fosilna goriva, temveč se toplota sprošča ob cepitvi uranovih jeder v reaktorju. V reaktorski zgradbi je reaktorska posoda z gorivnimi elementi, ki tvorijo sredico. Skozi reaktor kroži prečiščena navadna voda pod tlakom, ki odvaja sproščeno toploto v uparjalnika, kjer nastaja para, ki poganja turbino, ta pa električni generator. Vsa oprema reaktorja je v reaktorski zgradbi, ki ji zaradi njene naloge pravimo tudi zadrževalni hram.
Reaktorska posoda, v kateri so gorivni elementi, je med obratovanjem zaprta; skozi njo kroži primarna hladilna voda. Za načrtovano menjavo goriva je treba elektrarno zaustaviti. Obdobje med dvema menjavama goriva imenujemo gorivni ciklus, ki v NEK traja 18 mesecev. Po zaključku vsakega gorivnega ciklusa se izrabljeni gorivni elementi nadomestijo s svežimi.
Tehnološki del jedrske elektrarne je razdeljen v tri osnovne termodinamične sisteme:
Ker v teh sistemih, ki so med seboj ločeni, kroži voda, jih lahko zaradi lažjega razumevanja poimenujemo tudi krogi. Prva dva kroga sta sklenjena, tretji pa je povezan z okoljem, ker za ohlajanje pare uporabljamo savsko vodo.