Jedrske elektrarne pri svojem obratovanju ne povzročajo izpustov CO2 in tako izboljšujejo ogljični odtis na lokalni, nacionalni in globalni ravni. Izračuni kažejo, da uporaba jedrske energije na evropski ravni pomeni prihranek izpustov v višini približno 800 milijonov ton CO2. Za enak prihranek bi morali na primer s cest umakniti kar 200 milijonov avtomobilov, ki jih poganjajo fosilna goriva.
Tudi drugi vplivi na okolje, ki jih povzroča proizvodnja električne energije iz jedrske energije, so v primerjavi z drugimi viri energije ali drugimi proizvodnimi tehnologijami majhni. Zato lahko štejemo jedrsko energijo med okolju in podnebju prijazne vire energije.
Radioaktivnost
Vpliv radioaktivnega sevanja iz jedrskih elektrarn je 1000-krat manjši od sevanja iz naravnega okolja. Za varnost pred sevanji iz elektrarne je temeljito poskrbljeno. V NEK bi ob morebitni nesreči vrsta zaporednih fizičnih pregrad preprečevala pobeg radioaktivnosti v okolje.
Segrevanje reke Save
Med vplivi NEK na okolje je tudi segrevanje reke Save za nekaj stopinj. Savska voda v kondenzatorju, brez neposrednega dotika ali mešanja, ohladi paro in jo spremeni v vodo, ki jo črpalke potiskajo nazaj v uparjalnika. Voda v sekundarnem sistemu je demineralizirana in zelo čista, zato si ne želimo mešanja s savsko vodo. Pri pretvorbi toplotne energije v električno namreč zaradi narave fizikalnega procesa ni mogoče izkoristiti vse toplote. Zato del te toplote v obliki ogrete vode prehaja v reko Savo.
Sistem ravnanja z okoljem
Varovanju okolja posvečamo veliko pozornost in skrb. Ustrezen odnos do okolja dosegamo z zmanjševanjem vseh vplivov obratovanja na okolje. To pomeni, da je skrb za okolje vključena v vse procese.
Leta 2008 smo vpeljali sistem ravnanja z okoljem skladno s standardom ISO 14001 in pridobili certifikat skladnosti s tem standardom.
Pridobitev okoljskega certifikata pomeni potrditev našega okolju prijaznega delovanja in zavezo za takšno ravnanje tudi vnaprej. Sistem ravnanja z okoljem redno nadzorujemo, posodabljamo in z njim uresničujemo svojo okoljsko politiko.
Okoljska politika NEK
Politika ravnanja z okoljem je sestavni del poslovne politike in delovanja NEK, kjer se zavezujemo k izpolnitvi vseh formalnih zahtev v povezavi z okoljem in delovanju v skladu z visokimi standardi kot okolju prijazno in ekološko usmerjeno podjetje.
- Vzdržujemo in dopolnjujemo sistem ravnanja z okoljem v skladu z zahtevami standarda ISO 14001:2015 ter se trudimo za njegovo nenehno izboljševanje.
- Izpolnjujemo zahteve veljavne zakonodaje ter druge standarde in zahteve, ki jih je sprejela naša gospodarska družba in so povezane z okoljskimi vidiki.
- Okolje varujemo z zmanjševanjem in nadzorom nastajanja radioaktivnih odpadkov, emisij v ozračje, izpustov kontaminantov v naravne vodotoke in zemljo. Nadzorujemo izrabljeno gorivo in radioaktivne odpadke med obratovanjem in vzdrževanjem elektrarne.
- Skrbimo za ločeno zbiranje vseh vrst odpadkov in jih oddajamo pooblaščenim zbiralcem.
- Spremljamo in merimo vplive na okolje ter pri tem zagotavljamo neodvisne meritve tam, kjer je to predpisano, in o tem obveščamo javnost.
- Za odgovorno ravnanje z okoljem izobražujemo in usposabljamo vse zaposlene in tiste, ki delajo v NEK.
- Izboljšave pomembnih okoljskih vidikov vključujemo v letne cilje, razvojne načrte, modifikacije in Korektivni program elektrarne.
- Z okoljsko politiko seznanjamo vse fizične in pravne osebe, ki delajo za NEK, in zainteresiranim stranem omogočamo vpogled v politiko ravnanja z okoljem.
- Bistveno zmanjšujemo vsa tveganja v zvezi z obratovanjem NEK s celovito nadgradnjo varnostnih sistemov v skladu z jedrsko zakonodajo Republike Slovenije.